Co się stanie, jeśli w jednym mieście zamieszkają Polacy, Białorusini, Żydzi, Litwini, Niemcy, Rosjanie i Tatarzy? Na pewno pojawi się niezwykła gwara, nazywana pieszczotliwie śledzikowaniem oraz nowy niezwykły język międzynarodowy esperanto. Zbudowany zostanie wspaniały "Wersal Północy", strzeżony przez tajemniczego psa Kawalina. A tradycją stanie się organizowanie najlepszych festiwali szantowych, na których goście będą zajadali się kartaczami, chłodnikiem i pasturmą. Zapytasz – czy to w ogóle możliwe? W takim razie pakuj walizki i ruszaj do Białegostoku przekonać się o tym osobiście. W klimacie współistnienia wielu narodowości, wyznań, obyczajów i tradycji ukształtowało się miasto ludzi otwartych, centrum najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, ceniony ośrodek naukowy. Zdziwiony? A to dopiero początek opowieści o akademickim Białymstoku.
Student w BiałymstokuStolica województwa podlaskiego to swoista kuźnia ludzi zdolnych, gotowych do podejmowania wyzwań i praktycznie przygotowanych do pracy w kraju i poza jego granicami. Na kilkunastu uczelniach studiuje około 45,5 tysiąca osób, co plasuje miasto na pozycji jednego z większych ośrodków akademickich w Polsce. Dużym dorobkiem naukowym mogą pochwalić się cenione uczelnie państwowe. Politechnika kształci od sześćdziesięciu lat na kierunkach specjalistycznych, Uniwersytet gwarantuje wysoki poziom teoretycznego i praktycznego nauczania, a Uniwersytet Medyczny, mający swoją siedzibę w okazałym Pałacu Branickich, to przede wszystkim profesjonalny personel i nowoczesne zaplecze techniczne. Co więcej, znajduje się tu aż osiem uczelni prywatnych, szkolących świetnych specjalistów w najróżniejszych dziedzinach. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki, Niepaństwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna, Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. St. Staszica, Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania, Wyższa Szkoła Kosmetologii i Ochrony Zdrowia, Wyższa Szkoła Matematyki i Informatyki Użytkowej, Wyższa Szkoła Menedżerska – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Gdzie studiować w Białymstoku - poradnik dla kandydatów

Gdzie studiować poza Białymstokiem - poradnik dla kandydatów

Uczelnie nie ograniczają się jednak wyłącznie do inwestowania w bazę dydaktyczną. Dobrej jakości akademiki, rozwinięte zaplecze sportowe oraz liczne biblioteki i czytelnie, wśród których największe to Książnica Podlaska oraz Biblioteka Uniwersytecka, znacznie ułatwiają i umilają młodym życie w mieście. Ponadto w szkołach dużą popularnością cieszą się koła naukowe, agendy i najróżniejsze sekcje studenckie, pozwalające realizować swoje pasje

Nagromadzenie wielu różnych tradycji, wyznań i narodowości sprawiło, że Białystok był i jest ośrodkiem kulturalnym w północno-wschodniej Polsce. Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum Wsi czy jedna z najlepszych polskich galerii sztuki współczesnej – galeria Arsenał, stanowią podstawowe punkty na mapie wszystkich koneserów sztuki. Dzięki Teatrowi Lalek oraz Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej miasto uzyskało miano krajowego centrum w tej dziedzinie.

Spacery po Białymstoku są niemal jak wyprawa po kilku miastach jednocześnie. Każda kultura wniosła coś do architektury stolicy województwa podlaskiego czyniąc ją bogatą i przepiękną jednocześnie. Rynek Kościuszki, Katedra Wniebowzięcia NMP, cekhauz – hetmańska zbrojownia czy w końcu Pałac Branickich zwany „Polskim Wersalem" zachwycają do dziś.

Student w Białymstoku? Przewodnik po życiu studenckim w Białymstoku

Podobnym uznaniem cieszą się tutejsze wydarzenia kulturalne. Kalendarz ciekawych i trzeba przyznać – nierzadko oryginalnych imprez jest wyjątkowo obszerny. Jarmark „Kaziuki Wileńskie", Turniej Tańca Towarzyskiego „Złote Pantofelki", Festiwal Polskiej Kultury Niezależnej UNDERGROUND.pl, festiwal „Jesień z Bluesem", „KRESY" – konkurs recytatorski dla Polaków z zagranicy, przyciągają co roku tłumy turystów z kraju i z zagranicy. Nie sposób nie wspomnieć także o jednych z najpopularniejszych muzycznych imprez na świecie: Dniach Muzyki Cerkiewnej czy Festiwalu Szantowym „KOPYŚĆ", znanym od ponad 20 lat ze swej żywiołowej żeglarskiej atmosfery. Również w białostockich kawiarniach i pubach można posłuchać występujących na żywo muzyków. W tej sielskiej atmosferze studenci po godzinach wykładów i zaliczonych egzaminach świętują swoje tryumfy.

Serce Zielonych Płuc Polski – parki, skwery i czyste powietrze stanowią wizytówkę miasta. To tutaj znajduje się jeden z najcenniejszych ogrodów barokowych w kraju – Ogród Branickich. Planty, Zwierzyniec i Światowy Rezerwat Biosfery, czyli Białowieski Park Narodowy przyciągają pięknymi krajobrazami na pikniki, spacery i wycieczki rowerowe. Rozległy akwen „Dojlidy" to idealne miejsce na letnie kąpiele, wyprawy kajakiem czy żaglówką. Miłośnicy sportów zimowych mają do swojej dyspozycji sztuczne lodowisko, stoki nadające się do zjazdów na nartach i sankach. Na lubiących szybować w obłokach czeka klub balonowy i towarzystwo lotnicze.

Połącz kulturę Polaków, Białorusinów, Żydów, Litwinów, Niemców, Rosjan i Tatarów. Wymieszaj dokładnie, a otrzymasz Białystok. Miejsce, gdzie możesz spędzić najciekawsze pięć lat swoich studiów (czy może "studado", jak by to powiedziano w języku esperanto).

Tutaj dowiesz się więcej na temat studiów na Podlasiu
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->